31 Mayıs 2010 Pazartesi

HİBRİT TOHUMUNA HAYIR DİYENLERDENİM


Sevgili kayınpederim Benim çok sevdiğim Trabzon hurmasından göndermişti...Sonbahardan kalan arşiviminden çıksın istedim. Hurmaya göre olmadı bu yazı ama, bahçe ürünü olduğu için doğal duruşu ,organik oluşu beni mutlu etti..Genleriyle oynanmış birçok sebze bulunuyor günümüzde. Gazete köşesinde yazan bir yazı beni şok ediyor.Bir ilde Hibrit tohum verilerek modern sebzecilik yaptırıldığını ve üstün verim alındığını bildirmiş. (İçimden Artık yeter dedirten mırıldanma çıktı geleceğimizin cocukları ,gençleri miss gibi kokan sebzelerimizden mahrum kalacaklar nasılda övünerek yazmışlar bu yazıyı )Hibrit Tohumunu aramızda bilenler varmı bilmiyorum ama ben bu konuyu ele almayı kafama koymuş bulunuyorum İnsanlarımız arasında bilgisi olanda var olmayanda ben artık bunlara dur diyen üretimini engelleyen birinin veya bir kuruluşun olmasını istiyorum. Mucize tohumlar adı altında tohumların, bilinmedik sebze ilaçlarının ve genleriyle oynanmış ürünlerin ithaline de izin verilmemesini ve kullanılmamasını da istiyorum. Hibrit Tohumu ABD,Hollanda ve İsrail’in ürettiği tohum çeşididir. Ayrıca fiyatı da oldukça pahalı kısır bir tohum(Alırsınız ekersiniz,toplarsınız seneye ekeceğiniz zaman tekrar İsrail ülkesine tonla para verirsiniz vs …).Faydalı olduğunu düşünenler (bilakis ben faydalı olduğunu hiçççççççç düşünmüyorum) biranda çok ürün vermesi üreticilerin yüzünü güldürüyor,daha az zahmeti olan Örneğin tek bir hibrit tohumundan ortalama 25 kg domates elde ediliyor. Lezzeti açısından olmasada görüntü açısından tatmin edici gibi bilgiler verilmiş tarım alanımıza girmiş olan bu tohum genetiğiyle oynanmış bitkileri ortaya çıkarıyormuş…Şimdi bu tohumu hala kullanalım diyen olabilir mi? ..Türkiye de zirai neşriyat arasında uzunca araştırma yapmak gerekiyor. ,özellikle sebzecilik alanında.İnanınki elimden gelse balkonda domates salatalık yetiştirip bu hibrit tohumundan elde edilen sebzeleri almıyacağım %yüz Organik diyenlere bile şüpheyle yaklaşır olduk ....Ben insanları biraz duyarlı olmaya davet ediyorum Kanseri evimize sokmayalım benden bu akşamlık bu kadar sevgilerle ....
Küçücük çocukların, 17 yaşına girmiş delikanlıların hastane köşelerinde kanserle savaştığını unutmayalım ...Çocuklarımızı ve gelecek nesillerimizi koruyalım...

5 yorum:

tatlihayat dedi ki...

cok guzel gorunuyorlar ne mikemmel bir kayinpederin var nurgullllllcugum:))

Neşeli Sesler dedi ki...

Canım çok duyarlı bir yazı olmuş...
Tşekkürler.

anneminkiziyim dedi ki...

Merhabalar canim, yakinda eski meyvalar dan eser kalmayacak desen, genlerle oynaya oynaya. Gecenlerde bir fuardaydim, eski elmalar diye bir stand vardi, bunlar ne dedim, arti yatistirilmeyen cok nadir kalana elma cinsleri dendi, sasirdim.
Hurmalar hariak, izin verilmesin bu mis gibi meyvalarin degistirilmesine.
Tadini damagimda hisseder gibi oldum, sevgiler.... hiiimmmm

anneminkiziyim dedi ki...

Selamlar canim,
Allah’ın nimet, rahmet ve mağfiretinin müminlere bol bol ihsan edildiği gece manasına gelen Regaib Kandili’nde, bir yıllık yaşantımızı, ibadetlerimizi ve iyiliklerimizi iyi düşünecek ve ona göre hayatımıza çekidüzen vererek samimi bir teslimiyetle nefis muhasebesine gireceğiz. Bu gece hayırlı bir gece, yüreklerimiz ibadetle çarpsın, gönüllerimiz bir olsun.. Kandiliniz mübarek olsun!

Adsız dedi ki...

Yazınızı çok beğendim, göstermiş olduğunuz duyarlılığa teşekkürler. Çok Çok önemli ve güzel bir konuya temas etmişsiniz, aklımızı başımıza toplamanın ve ABD ve İsrailin tuzağına düşmemenin zamanı çoktan geldi bile. DUYARLI OLMAK DİLEĞİYLE.
Meltem